1. Які кількості розчину соляної кислоти потрібно наливати в три пробірки, якщо у першу пробірку помістити шматочок
1. Які кількості розчину соляної кислоти потрібно наливати в три пробірки, якщо у першу пробірку помістити шматочок магнію, у другу - гранулу цинку, а у третю - шматочок заліза? Яка з цих реакцій проходить найшвидше і чому?
2. В якій з двох пробірок, нахиливши їх, потрібно опустити гранулу цинку і ретельно долити розчини сірчаної кислоти? У першу пробірку потрібно долити розчин кислоти у відношенні 1:5, у другу - у відношенні 1:10. В якій з цих пробірок реакція відбувається швидше?
3. Що треба зробити, щоб порошок заліза потрапив у одну пробірку, а залізна скріпка - у іншу? Після цього до обох пробірок потрібно долити розведений розчин соляної кислоти у кількості 2 мл (1:2). В якій з цих пробірок реакція відбувається швидше?
20.12.2023 10:18
Пояснення: При взаємодії металу з кислотою відбуваються реакції окиснення-відновлення, де метал віддає свої електрони, утворюючи солі і виділяючи водень. У даному прикладі розглянуті реакції металів (магній, цинк, залізо) з соляною кислотою. Магній швидше реагує з кислотою, оскільки утворюється магнійний хлорид, що має більшу розчинність у воді порівняно з хлоридом заліза або цинку. Адже швидкість хімічної реакції залежить від швидкості зіткнення реагуючих частинок та активованої енергії реакції.
Приклад використання:
У першу пробірку наливають розчин соляної кислоти, у другу - розчин сірчаної кислоти, у третю - розчин оцтової кислоти.
Магнійна реакція буде найшвидшою, оскільки магній швидше реагує з кислотою.
Порада: Для кращого розуміння реакцій металів з кислотами можна провести самостійний експеримент, де залюдниць спостерігатиме реакцію окиснення-відновлення за участю різних металів та розчинів кислот.
Вправа: Яка кількість розчину соляної кислоти потрібна, щоб провести реакцію з 2 г шматочка магнію?