Відбулися зміни приголосних при створенні наступних прикметників: а) депутатський, господарський; б) студентський
Відбулися зміни приголосних при створенні наступних прикметників: а) депутатський, господарський; б) студентський, директорський; в) чернігівський, глядацький; ґ) козацький, запорізький.
21.03.2024 15:59
Пояснення: Задача полягає у визначенні змін приголосних звуків у процесі творення прикметників. Українська мова має досить складну систему морфологічних змін. У багатьох випадках одним із етапів створення прикметників є внесення змін до початкових слов. Особливості змін приголосних пов"язані зі звуковими закономірностями та фонетичними особливостями слов’янських мов.
Пояснення змін:
а) У випадку депутатський, господарський приголосний [п] змінюється на [п’], що відбувається унаслідок м"якого опозиційного впливу наступного звука [’].
б) У словах студентський, директорський приголосний [д] змінюється на [дз’], що зумовлено послідовним появленням звуків [з’] [’к] після них.
в) У словах чернігівський, глядацький приголосні [г] та [ц] змінюються на [ґ] та [ч], відповідно. Це зміни спричинені особливостями фонетики та усної мови.
ґ) У словах козацький, запорізький приголосний [к] змінюється на [ґ], що має місце через особливості вимови та фонетики.
Приклад використання: За розмаїттям змін приголосних в словах депутатський, господарський, студентський, директорський, чернігівський, глядацький, козацький, запорізький, можна зробити висновок, що в українській мові існує багато фонетичних особливостей, що впливають на словоутворення прикметників.
Рекомендації: Для кращого засвоєння цієї теми рекомендується вивчити фонетику української мови та враховувати фонетичні правила при створенні та вимові прикметників. Також варто звернути увагу на специфіку окремих слов’янських мов та їх мовних особливостей.
Вправа: На підставі наданої інформації про зміни приголосних, визначте як зазвучить приголосний у таких словах: а) сонячний; б) вчительський; в) солдатський; ґ) батьківський. Опишіть фонетичні зміни в кожному випадку.