Рівень 1. Які речення є означено-особовими? а Поїздка була тривалою душними вулицями (м.Коцюбинський). б Я цілую
Рівень 1. Які речення є означено-особовими? а Поїздка була тривалою душними вулицями (м.Коцюбинський). б Я цілую всі ліси (Л.Костенко). в Ой, земле, тебе поділять, поділять (м.Коцюбинський). г Дині навантажують багряні кулі (А.Малишко).
2. Які речення є узагальнено-особовими? а Не додавай журби знесиленим (П.Грабовський). б Лічити не буду непримиренні роки (м. Сингаївський). в Твори сміло, виконуй добрі справи (нар.).
3. Які речення є неозначено-особовими? а За добро, платять добром (нар.). б Все нас руйнують, наче ахейці Трої (Л.Костенко). в Обважнілі від плодів, розлогим гіллям шелестіли.
10.12.2023 01:52
Означено-особові речення вказують на конкретного діючого лиця, яке здійснює певну дію. В усіх запропонованих реченнях присутні певні підмети, які вказують на конкретну особу, що здійснює дію.
Пояснення:
- Речення а: "Поїздка була тривалою душними вулицями (м.Коцюбинський)" - у цьому реченні підмет "поїздка" вказує на конкретну діючу особу, яка є визначеною.
- Речення б: "Я цілую всі ліси (Л.Костенко)" - підмет "я" вказує на конкретну особу, що здійснює дію цілування.
- Речення в: "Ой, земле, тебе поділять, поділять (м.Коцюбинський)" - підмет "тебе" зазначає на особу - землю, про яку йдеться в реченні.
- Речення г: "Дині навантажують багряні кулі (А.Малишко)" - підмет "диби" вказує на особу, що здійснює дію навантаження динь.
Приклад використання:
- Які речення є означено-особовими? Знайди та підкресли їх у наведених реченнях.
1. Сонце зійшло свіжим і яскравим. (Невідомий автор)
2. Мій брат колекціонує марки з усього світу. (М.Семенко)
3. Молоко збирають у пляшки. (О.Ольжич)
Порада:
Щоб відрізнити означено-особове речення від інших типів речень, слід звернути увагу на присутність підмета, що вказує на конкретну особу або предмет, що здійснює дію. Означено-особове речення має визначений підмет.
Вправа:
Знайдіть в тексті означено-особові речення та підкресліть їх:
1. Птахи співають ранками.
2. Вилітай, - кажу, - на здорів"я!
3. Вітер співає серед полів.