Дуже необхідно ускладнений рядок А)Перший раз Микита зрозумів слова вчителя, і це було для нього великою досягненням
Дуже необхідно ускладнений рядок А)Перший раз Микита зрозумів слова вчителя, і це було для нього великою досягненням Б)Дівчата підійшли до мене В)Де сховалося це щастя? Г)За більше ніж чверть століття ми спостерігаємо тільки обман, кривду і зради
07.12.2023 00:30
Пояснення: Українська мова має свої вимоги до порядку слів у реченні. Загальні правила такі: підрядкові зв"язки слів, які пов"язують розділові та сполучні слова, слід пропускати: "і", "та", "але" і т. д. В даному випадку, ми маємо розпізнати порядок слів у реченнях та зрозуміти, яке слово пояснюється.
А) Перший раз Микита зрозумів слова вчителя, і це було для нього великою досягненням.
Б) Дівчата підійшли до мене.
В) Де сховалося це щастя?
Г) За більше ніж чверть століття ми спостерігаємо тільки обман, кривду і зради.
Пояснення:
А) У цьому реченні ми маємо послідовність: порядок означень - підрядкова зв"язка - додаткова інформація. Микита зрозумів слова вчителя (означення), і це було для нього великою досягненням (додаткова інформація).
Б) У цьому реченні ми маємо послідовність: означення - означення - підрядкова зв"язка. Підрядкова зв"язка "до мене" слугує для з"єднання двох означень "дівчата" і "підійшли".
В) Тут ми маємо послідовність: питання - тема - означення. Питання "де" ставлять на початок речення, після чого йде означення "сховалося це щастя".
Г) У цьому реченні ми маємо послідовність: підрядкова зв"язка - означення - означення. Після підрядкової зв"язки "за більше ніж чверть століття" йде означення "ми спостерігаємо", яке доповнюється ще одним означенням "тільки обман, кривду і зради".
Приклад використання:
Задано речення: "Усі бажають, щоб вони швидше повернулися". Розпишіть послідовність слів у цьому реченні.
Порада: Щоб легко зрозуміти порядок слів у реченні, слід звертати увагу на функції кожного слова у реченні: яке слово означує, яким є підрядкове зв"язку, яке є додатковою інформацією.
Вправа: Перепишіть речення, змінивши порядок слів, але зберігаючи смисл.
Пояснення: У складних реченнях, як у даному випадку, потрібно використовувати розділові знаки для чіткого вираження зв"язку між різними частинами речення. В даному виразі ми маємо 4 речення, які можна об"єднати в одне складне речення. Давайте розглянемо кожне речення окремо і з"ясуємо, як вони пов"язані між собою.
А) Перший раз Микита зрозумів слова вчителя, і це було для нього великою досягненням. - У даному випадку ми маємо причину (Перший раз Микита зрозумів слова вчителя) та її наслідок (це було для нього великою досягненням).
Б) Дівчата підійшли до мене. - Це речення можна розглядати як додаткову деталь, що розширює контекст.
В) Де сховалося це щастя? - Це речення задає питання, яке може викликати розмірковування або підкреслити певну ідею.
Г) За більше ніж чверть століття ми спостерігаємо тільки обман, кривду і зради. - У цьому реченні ми маємо описову інформацію.
Тепер, коли ми розглянули кожне речення, ми можемо побачити, що між ними є зв"язок, і ми можемо створити складне речення з використанням розділових знаків. Одним з можливих варіантів є:
Після того, як Микита вперше зрозумів слова вчителя і це було для нього великою досягненням, дівчата підійшли до мене, і з"явилось питання: "Де сховалося це щастя?", і за більше ніж чверть століття ми спостерігаємо тільки обман, кривду і зради.
Приклад використання: Побудуйте складне речення, використовуючи розділові знаки, з заданими реченнями:
- Я знайшов цікаву книжку.
- Моя подруга запропонувала поділитися зі мною.
- Разом ми насолоджувалися її пригодами.
Совет: Щоб краще розуміти і будувати складні речення, всі речення в складному реченні повинні логічно пов"язуватись між собою. Використовуйте розділові знаки, наприклад коми та знаки препинания (крапка, знак питання, знак оклику), для вираження структури речення та зв"язку між його частинами.
Упражнение: Гельмута підписав договір з агентством.
Його товарищ побачив це і розповів своїй родині.
Тепер Гельмут став головною темою газетного стаття. Збудуйте складне речення з цих речень, використовуючи розділові знаки.