Изберете правилни изрази: относителната атомна маса се измерва в грамове и килограми, относителната атомна маса
Изберете правилни изрази: относителната атомна маса се измерва в грамове и килограми, относителната атомна маса е спрямо отношението на масата на атома към 1 а.е.м., относителната молекулна маса е спрямо отношението на масата на молекулата към 1/12 от масата на атома на въглерода, относителната молекулна маса се измерва в грамове.
11.12.2023 11:41
Обяснение: Относителна атомна маса и относителна молекулна маса са мерки, които се използват в химията за измерване на масата на атоми и молекули.
Относителната атомна маса измерва масата на един атом в сравнение с масата на атома на водород, който обикновено се приема за 1 атомна единица (1 а.е.м.). Тази мярка се измерва в грамове или килограми и ни показва колко пъти по-тежък е атомът спрямо водородния атом.
Относителната молекулна маса се измерва в грамове и представлява отношението на масата на една молекула към 1/12 от масата на атома на въглерода. Това означава, че атомът на въглерод се счита за 12 атомни единици (12 а.е.м.), а масата на другите атоми или молекули се измерва спрямо него.
Пример за използване: При изучаването на химия, ни се дава задача да изчислим относителна молекулна маса на водата (H2O). Така можем да изразим молекулата на водата като съставена от 2 атома водород (2х1 = 2 а.е.м.) и 1 атом кислород (16 а.е.м.). Общата маса на молекулата на водата е 18 а.е.м. (2 + 16 = 18). Така можем да кажем, че относителната молекулна маса на водата е 18 г или 18 кг спрямо 1/12 масата на атома на въглерод.
Съвет: За по-лесно разбиране на относителната атомна и молекулна маса, можете да изградите модели от атоми и молекули, като използвате ядрата и електронните обвивки. Визуалният аспект може да ви помогне да установите отношенията между масите и да разберете, как се измерват по отношение на водород или въглерод.
Упражнение: Напишете относителните атомни и молекулни маси за следните вещества: кислород (O2), азот (N2), въглерод (C), амоняк (NH3) и въглекиселина (CO2).